NMS Logo479 Edgewood Avenue, Saint James, NY 11780

Main Office: (631) 382-5105
Health Office:
(631) 382-5115
Counseling Center:
(631) 382-5130
Principal - Mr. McCabe:
(631) 382-5105
Assistant Principal - Mr. Solomon:
(631) 382-5120
Counselor - Jennifer Harnett 6th grade: A-H
7th-8th grade: A-G

(631) 382-5133
Counselor - Jennifer McGlone 6th grade: I-MO
7th-8th grade: H-MC
(631) 382-5138
Counselor - Melissa Johnson MP-Z
7th-8th grade: MD-Z

(631) 382-5136
Psychologist - Christian Forie:
(631) 382-5137
Social Worker - Frank Grieco:
(631) 382-5134
Speech - Bonna Gittleman:
(631) 382-5132

 

Middle School Support Lab

The SCSD Secondary Student Remote Support Lab is a virtual after school extra help program open to all middle and high school students in grades 6-12. Both hybrid and remote students are welcome to participate! The program is designed to assist students with understanding course topics, current in-school assignments, homework or whatever else is needed! The middle school program will run every Monday, Tuesday, Wednesday and Thursday afternoon from 3:00 pm - 5:00 pm. Click Here for more information and to sign up.

 

Book Fair

 

Virtual Back to School Night

 

Hybrid Calendar

 

NMS Supply List 20-21

 

RE-OPENING OF SCHOOLS PLAN

 

Moving Up Ceremony

National Junior Honor Society Induction Ceremony

 Talent Show

 

 

 

   

Student-Musicians Selected for SCMEA

Student-Musicians Selected for SCMEA  thumbnail179171
The district would like to congratulate the following students who have been selected to represent Smithtown in the annual Suffolk County School Music Educators’ Association’s All-County Music Festival:

Accompsett Middle School: Asha Andrews, chorus, children’s voice; Anna Diakou, orchestra, violin; Katherine Dunn, band, trumpet/cornet; Matthew Galletta, band, alto saxophone; Lucia Gubista, band, baritone/euph; Emmerson LeBrecht, chorus, children’s voice; Jacey Lin, orchestra, violin; Emily McNiff, chorus, children’s voice; Katerina Miller, band, bass clarinet; Carolena Passeggiata, band, flute; Zachary Podair, chorus, baritone; Alia Romanelli, chorus, soprano; Rose Scavuzzo, band, flute; and Tyler Walters, band, clarinet.

Great Hollow Middle School: Ethan Benstock, band, trumpet/cornet; Liana Cheng, orchestra, violin; Juliet Chong, orchestra, violin; Amanda Irmscher, band, percussion; Ethan Kim, band, bassoon; Rose Link, band, flute; Madeline McCullough, band, clarinet; Madison Powell, band, clarinet; Hannah Ren, orchestra, violin; and Mantra Sharma, orchestra, viola.

Nesaquake Middle School: Jolene Cao, violin; Leo Carnevale, band, trumpet/cornet; Autumn Chandler, chorus, children’s voice; Nicholas Fiorentino, band, tuba/sousaphone; Eddie Grcic, band, tuba/sousaphone; Caroline Hartmann, orchestra, viola; Hannah Hennan, chorus, children’s voice; Stella Kiladitis, chorus, children’s voice; Carter Lam, band, alto saxophone; Iliana Merolle, band, clarinet; Jack Moylan, band, clarinet; Cooper Moses, band, baritone saxophone; Melissa Nickl, chorus, alto; Tyler Popko, band, trumpet/cornet; Adrienne Porti, chorus, alto; Nicholas Puccio, orchestra, cello; Jaden Robinson, chorus, children’s voice; Naomi Sanabia, orchestra, violin; Jonathan Setzer, chorus, children’s voice; and Jake Wurtzel, band, trumpet/cornet.

High School East: Violette Baez, band, clarinet; Ava Bernardo, chorus, soprano; Adam Carnevale, band, baritone saxophone; Stacey Chuang, orchestra, violin; Jonathan Chung, band, trumpet/cornet; Shane DeCamp, chorus, tenor; Sean Diffley, chorus, tenor; Ayden Fleming, band, percussion; Emily Garry, chorus, soprano; Sophia Gavaris, band, French horn; Ariana Glaser, chorus, alto; Luke Hampson, chorus, tenor; Alex Hartmann, chorus, tenor; Daniel Hwang, orchestra, percussion; Philip Impastato, band, baritone saxophone; Taylor Koehler, orchestra, cello; Lexi Lackmann, chorus, soprano; Emily Lam, orchestra, cello; Parker Lehner, orchestra, trumpet/cornet; Josie Lent, orchestra, percussion; Stephen Levin, band, baritone/euph; Jack Lombardi, band, alto saxophone; Juliana Maloney, band, percussion; Jillian Mayer, orchestra, trumpet/cornet; Samantha Micozzi, band, clarinet; Aman Mistry, band, trombone; Joe Newman, chorus, baritone; Aidan Quinn, band, alto sax; Sofia Ragona, band, trumpet/cornet; Deven Ramchandran, orchestra, violin; Dylan Serino, orchestra, bass trombone; Sofia Sininsky, chorus, soprano; Sanjivani Singh, orchestra, violin; Luke Surrusco, chorus, bass; Coleton Trafas, band, alto saxophone; and Michael Van Brunt, orchestra, percussion.

High School West: Elianna Andrews, orchestra, viola; Henri Buchet, orchestra, violin; James Corcoran, band, alto saxophone; Samantha Crush, orchestra, clarinet; Anna DiBiase, band, flute; Sofia Fried, band, baritone/euph; John Galletta, band, trombone; Erika Gehrling, chorus, alto; Zachary Goldstein, band, alto saxophone; Jensen Herbst, band, piccolo; Annabella Hernandez, chorus, alto; Erika Hinson, chorus soprano; Olivia Hsiao, orchestra, violin; Abigail Jung, orchestra, violin; Stephen Jung, orchestra, viola; Peter Kagiwada, orchestra, French horn; Annabelle Kreitzman, orchestra, violin; Justin Martin, band, trumpet/cornet; Kelsey Most, orchestra, viola; Vasilis Papadopoulos, band, tuba/sousaphone; Eric Pentecoste, orchestra, viola; Madeline Raeihle, orchestra, viola; John Rotondo, band, baritone/euph; David Rubin, orchestra, violin; Sydney Savickis, orchestra, violin; Dara Schnur, chorus, alto; Francis Seely, band, trumpet/cornet; Noella Sexton, chorus, soprano; Michael Struzzieri, band, alto saxophone; Colin Wong, band, tuba/sousaphone; and Jaime Yoos, band, flute.

Congratulations, the following 11th and 12th grade students who have been selected to represent Smithtown in the annual NYSCAME/Suffolk All-County Music Festival.

High School East: Arianna Antonacci, orchestra, double bass; Gianna Antonacci, band, flute; Antonio Colao, band, trombone; Michael Dawson, band, French horn; Zachary Finger, band, alto saxophone; Antonio Fondacaro, chorus, tenor 2; Brody Hampson, chorus, tenor 2; Christopher Konopka, chorus, bass 1; Emma McDevitt, band, clarinet; Jordan Olivella, chorus, soprano 2; Emily Penna, orchestra; Krista Pulisic, chorus, alto 1; Brian Sabujo, band, trumpet/cornet; cello; Kelsey Solomon, chorus, alto 1; Isabella Surrusco, chorus, soprano 1; Sujata Tank, band, alto saxophone; Grace Tarsoly, chorus, soprano 2; Luke Vitale, chorus, bass 1; Faith Wankel, chorus, alto 2; and Emily Warner, chorus, soprano 2.

High School West: Francis Buchet, orchestra, cello; Hailey Cinquemani, band, multiple percussion; Dominic Gibbons, chorus, tenor 1; Aidan Griesing, orchestra, double bass; Peter Kagiwada, band, French horn; Leah Kelly, chorus, soprano 1; Matthew Kim, band, clarinet; Colin Mattera, chorus, bass 2; Matthew Nieto, chorus, tenor 2; John Petti, band, clarinet; Vanessa Rivera, chorus, soprano; Ashley Sieloff, orchestra, violin; and Richard Tylar, orchestra, trombone.